pondělí 2. února 2015

Realitní poradna 02/2015

Proč prodávat či kupovat prostřednictvím realitní kanceláře?

Každý, kdo se rozhodl prodat či koupit nemovitost, řeší stejnou otázku: realizovat obchod sám bez pomoci nebo se obrátit na realitní kancelář? Především musím podotknout, že rozhodnutí je jen a jen na každém z vás a nikdo by se neměl nechat ovlivnit, ať už kladnými nebo zápornými zkušenostmi svých známých. Pochopitelně každá volba má svá pro a proti.
Pokud budu chtít realizovat obchod bez pomoci realitního kanceláře, musím si především uvědomit, že budu muset nechat zpracovat odhad nemovitosti, sepsat kupní smlouvu, smlouvu o úschově, podat návrh na změnu vlastnického práva na katastr nemovitostí, sledovat, kdy bude nemovitost přepsána, aby se finanční obnos dostal ve správný čas prodávajícímu a v neposlední řadě podat daňové přiznání. To vše se dá jistě zvládnout, ale stojí to Váš čas, peníze a zcela určitě i trochu pevných nervů.
Při využití realitní kanceláře, a tady chci zdůraznit, že si vybíráme vždy takovou, která je již na trhu s nemovitostmi zavedena, má svoji kancelář, webové stránky a inzeruje na větších realitních serverech, si zcela určitě ušetříte čas, nervy, ale i finanční náklady.
Někdo může namítnout, že realitní kancelář si z každého obchodu bere provizi, ale pokud si spočítáte finanční prostředky, které vynaložíte Vy sám na zrealizování obchodu, tak jistě nebudou o moc nižší než provize. Navíc Vám odpadnou starosti s vyřizováním potřebných podkladů k realizaci obchodu, smluv, přepisů energií, zápisu do katastru nemovitostí a podání daňového přiznání, které solidní RK již automaticky vyřizují za Vás.
Problém při využití RK pramení mnohdy z nedostatečného poskytnutí informací samotnou RK, co vše je schopna v rámci zprostředkovatelské smlouvy klientovi poskytnout. Vy jako potencionální klient se nebojte zeptat na všechny nejasnosti, každý kvalifikovaný makléř Vám je rád objasní.

Žádné komentáře:

Okomentovat