pondělí 2. února 2015

Realitní poradna 01/2015

Která úschova peněz při nákupu či prodeji nemovitosti je nejbezpečnější?

Nákup či prodej nemovitosti je finančně komplikovaná a do značné míry riskantní operace.
Kupující se vlastníkem nemovitosti stává až v okamžiku zápisu do katastru nemovitostí. Ten má ze zákona na zápis vlastnického práva lhůtu třicet dní.
Pokud by katastrální úřad vklad nového vlastnického práva nezapsal a kupující již prodávajícímu předal peněžní částku, mohl by zájemce o nemovitost mít problém, jak získat své peníze zpět. Mohla by nastat i varianta, že Vy jako prodávající nebudete mít ještě částku za prodej nemovitosti na svém účtu a „katastr“ již vlastnické právo zapsal na kupujícího.
Těmto problémům lze zabránit jednoduchým nástrojem, kterým je úschova peněz u třetí osoby. Existují čtyři typy úschov; advokátní, notářská, bankovní a úschova v realitní kanceláři na bankovním účtu zřízeném pro tento účel.
Ale která z těchto úschov je ta nejbezpečnější?
Advokátní úschova má výhodu nízkých finančních nákladů a advokát je ze zákona pojištěn min. ve výši 3 000 000,- Kč.
U notářské úschovy jsou vyšší finanční náklady, které se odvíjejí od množství deponovaných peněz. Notář je pojištěn do výše 5 000 000,- Kč na jeden obchodní případ.
Bankovní úschova se jeví jako nejvýhodnější. Ze zákona by měla být banka pojištěna do výše 300 000,- EUR a krach banky není v našich zeměpisných šířkách tak častý. Nevýhodou jsou o něco vyšší náklady.
Výhodou úschovy v realitní kanceláři jsou nízké finanční náklady, je dobré si ale uvědomit, že realitní kancelář ručí pouze do výše svého majetku.
Co z porovnání vyplývá? Již to tak bývá, vše má svá pro a proti. Pokud ale prodáváte nebo kupujete nemovitost a spolupracujete se solidní, zavedenou realitní kanceláří, měla by Vám vždy dát na výběr, který typ úschovy preferujete. Vždy mějte na paměti, že se jedná o Vaše peněžní prostředky a Vy musíte zvážit, zda je dobré ušetřit náklady na úschovu či dbát na větší zajištění.

Žádné komentáře:

Okomentovat